PROGRAMMING MUSEO CASA DE COLÓN

PROGRAMMING AUDITORIUM CONSERVATORIO PROFESIONAL DE MÚSICA DE LAS PALMAS DE GRAN CANARIA

Wednesday, December 6

9:30h – 10:30h: Opening of the Congress. Delivery of credentials to the congressmen.

11:00h – 11:45h: Lisbon Metropolitan Saxophone Ensemble 

Title of the concert: Portuguese Music on the saxophone 

Concert program:

Divertimento no. 1 for orchestra, op. 36.................Joly Braga Santos (Arr. Rafael Baptista)

Shortcusts...............................................Luís Tinoco

Labyrinth...........................................Lino Guerreiro

Gume *...................................................Tomás Márquez (World Premiere)

Salth of the earth........................Andy Scott

12:30h – 12:50h: JÓR Quartet

Title of the concert: Sound of Scandinavia

Concert program:

Bådnlåt (Eng: Lullaby) ............Edvard Grieg (Arrangement: Morten Norheim)

String quartet no. 3 ...............Fron Langgaard (Arrangement: Anja Nedremo)

– 1. Poco allegro rapinoso

– 2. Presto scherzoso arsfizioso

– 3. Tranquillo

13:30h – 14:00h: Luminescence Duo

Title of the concert: New Spanish Composers

Concert program:

Dialogue and Courtship........................................................ Marcos Ripoll (World premiere)

Dances Winged (*World premiere).................................... Alejandro Pastor (World premiere)

Legends for two saxophones...........................................Mila Jimenez Sarmentero. (World premiere)

14:30h – 14:55h: Duo Lupo

Title of the concert: New music for Saxophone and French Horn 

Concert program:

Suite for the F Horn & Tenor Saxophone – Ephraim Champion *

I. Focus (Opening)
II. Manifest(Intermezzo)
III. Probe (Scherzo)
IV. Anticipate (Finale)

Interiors – Carlos Michans *

Neon Tango – Chris Evan Hass *

World Premiers *

15:30h – 15:50h: Willian Street and Viktoria Reiswich-Dapp

Title of the concert: Afterimages for alto saxophone and piano 

Concert program:

Afterimages for alto saxophone and piano......... Andriy Talpash (Premiere Performance)

16:30h – 17:15h: Bruxelles Sax Ensemble

Title of the concert: Jeux 

Concert program:

Rhizome............... Vincent DAVID  

Flots......................Vincent DAVID 

Linear ............... Vincent DAVID  

18:00h – 18:20h: Rosewind Duo

Title of the concert: New Music for Saxophone and Marimba

Concert program:

Silver Linings..................................................... Stacy Garrop

1. Groundhog Day

2. Making Lemonade

Four Scenes......................................................... Jesse Jones

1. Amorphous

2. Ballo

3. Only

4. Scherzo

19:00h – 19:30h: Saxtitude

Title of the concert: Saxtitude

Concert program:

Let's dance............................................Robi AREND

Chips....................................................Robi AREND

Update..................................................Robi AREND

Streetparty............................................Robi AREND

Control.................................................Robi AREND

Reset....................................................Robi AREND

Thursday, December 7

10:00h – 10:40h: Makridal Quartet

Title of the concert: Clarinet Quintet Op. 115. J. Brahms

Concert program:

Clarinet Quintet Op.115.............................................. Johannes Brahms

I. Allegro

II. Adagio

III. Andantino 

IV. Finale, with bike

David Pons Grau & Makridal Quartet

11:30h– 11:50h: Quintet Zyryab

Title of the concert: Quintet to a quartet of saxophones and piano

Concert program:

Quintet to a quartet of saxophones and piano.....................Santiago Baez (World Premiere)

 

12:30h – 12:50h: Quatuor International de Saxophones

Title of the concert: Le Quatuor International de Saxophones

Concert program:

Icarus......................................................Carleton Macy's (World Premiere)

Labyrinth 

Anticipation 

Flight-Freedom

Imps and Gargoyles...........................Carol Barnett (World Premiere)

Gnato................................................................François Rossé 

 

13:30h – 13:55h: Leaman/Roberts Duo

Title of the concert: New Music for Two Saxophones and Piano

Concert program:

Seventh Heaven.....................Matthew Orlovich

Lullaby for the Innocent.........Catherine Likhuta 

 

16:00h – 16:50h: Duo Ostinato & Guests

Title of the concert: Friendly gathering in Las Palmas

Concert program:

Several compositions and arrangements of Philippe Geiss (world premiere), Barry Cockcroft (world premiere), and other composers

 

17:30h – 19:00h: Selmer Concerto

Title of the concert: to determine

Concert program:

to determine

20:00h – 20:30h: Quatour Habanera

Title of the concert: Elementum

Concert program:

Elementum for saxophone quartet.........................................Vincent David

1 - Source

2 - Crystal

3 - Helium

4 - Igne

 

Friday, December 8

09:30h – 10:00h: Orchestra of saxophones do Dão (OSD)

Title of the concert: Original Sax Desire

Concert program:

Canzona IV........................Christopher Bochmann

Monograph...................Sara Carvalho (World Premiere)

Robot...............................João Mortágua

Bud pets.......................João Mortágua

 

10:45h – 11:45h: CRLG Sax Ensemble

Title of the concert: Belgian Music through the centuriese

Concert program:

Lagrime di San Pietro – VI. Timor et Tremor. LV194* .............Orlandus di Lasso

Or là, o che bon eccho, LV 674* .........................Orlandus di Lasso

"...B. S. Unfolded... [Kandinsky etüde 9].........................Frederik Neyrinck

 Nymphes Des Bois*..................................Josquin des Prez

Variations for Alto Saxophone & Saxophone Ensemble op.30b.............................Mathias Coppens

Als de Ziele Luistert*.......................................Lodewijk Mortelmans

Lili & Darius ...........................................................Bart Van Beneden 

*arr. Bart Van Beneden

12:30h – 12:50h: Impression Saxophone Ensemble

Title of the concert: The Tribute to...

Concert program:

Camille.........................................Edoardo Dinelli (dedicated to D. Samol and his ensemble)

I. Camille et elle-même

II. Camille et Auguste

III. Camille et l horreur

In Tribute to...................................................Dariusz Samol (World Premiere)

Imitation to D. Schostakovich.................................Volodymyr Runchak (dedicated to D. Samol)

13:30h – 14:30h: Ensemble de saxophones de Versailles 

Title of the concert: Water Songs

Concert program:

Program to determine

15:15h – 16:00h: Winner 8th Adophe Sax Competition 2023 (Dinant)

Title of the concert: to determine

Concert program:

Program to determine

16:30h – 16:50h: Kenneth Tse and Casey Dierlam Tse

Title of the concert: Works by American and French composers

Concert program:

Sanctuary for Soprano Saxophone and Piano....................... Viet Cuong

Refraction for Alto Saxophone and Piano*.................. Vincent David 

*Written for Tse

17:30h – 18:30h: Yamaha Concerto

Title of the concert: to determine

Concert program:

to determine

20:30h – 21:30h: Chamber Orchestra of the CSMC and Soloists (Sofia Zumbado, Domen Koren and Nicole Roman)

Title of the concert: to determine

Concert program:

Danzón no. 6...................................Arturo Márquez 

Fantaisie sur un theme original.........................................Jules Demersseman 

Concerto for alto saxophone and chamber orchestra..........Anze Rozman

I. The Idea 

II. The Battle with the Plateau 

III. The Momentum and Realisation

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
0:01 / 6:24
 
 

Saturday, December 9

12:30h – 12:50h: Andrés Gomis

Title of the concert: Just

Concert program:

Kinah II * .......................................................José María Sánchez Verdú (for sax soprano, and tam-tam resonant)

work in progress- (work in preparation) * .................Hugo Gómez-Chao (for sax soprano and bass only)

* world premiere

13:30h – 13:50h: Duo Arpeggione

Title of the concert: Transcriptions for saxophone

Concert program:

Sonata no. 2 in Eb Major BWV 1031.............................J. S Bach

1. Allegro Moderato 

2. Sicilian 

3. Allegro

Sonata Arpeggione in a Minor D 821.......................... F. Schubert

1. Allegro Moderato

15:00h – 15:20h: TracyDobbs Duo

Title of the concert: Two New Works for Saxophone and Percussion

Concert program:

Wrong Hand of the Magician (World Premiere).....................Brian Nozney

Untitled, (World Premiere).............................Juan Sebastian Cardona Ospina

16:00h – 16:20h: Eccetera Saxophone Quartet

Title of the concert: Saxpressive

Concert program:

"Itene, o miei sospiri" by Carlo Gesualdo da Venosa from "Pagine" ..........................Salvatore Sciarrino

"Your m uccidi o crudele" by Carlo Gesualdo da Venosa from "Pagine" ......................Salvatore Sciarrino

"Three two compains" by Anonymous XIV sec. from “Pagine”............................. Salvatore Sciarrino

 Sax 4tet (Premiere Performance).......................Spinosa Rossella 

I. Mysterious 

II. Andante intimo 

III. Rock furious 

17:30h – 18:30h: Miguel Egido “The Nectar Project”

Title of the concert: L'OISEAU “The sound or nature”

Concert program:

Divertimento for saxs.....................................Juan Cano

Saxosexo....................................................................Jose Luis Greco (world Premiere)

In the line of the sky ...................................Pepe Sánchez (World Premiere) 

 

21:00h – 22:00h: Ensemble contemporary & Soloists (Claude Delangle, Sara Zazo, Nicolas Arsenijevic, Simon Fluri) 

Title of the concert: Contemporanean pieces

Concert program: 

(a)round..............................................Willian Blank

I. Calme 

II. Modéré 

III. Immobile

IV. Vehement 

V. Modéré / Vif / Calm 

Multikolor........................................Olli Virtaperko  

Concerto Liquid.......................................Ricardo Nillini 

Entrelacs.......................................Ichiro Nodaïra 

 

Sunday, December 10

10:00h – 10:20h: University of North Texas Saxophone Ensemble

Title of the concert: Solar Visages – The music of Joel Love and Karalyn Schubring

Concert program: 

Three Images for Saxophone Octet.................................... Joel Love

I. Spring

II. The Golden Hour

III. Bed Monsters

Sunburst..................................................Karalyn Schubring

 

11:00h – 11:20h: Götz Saxophone Quartet

Title of the concert: Nándor Götz: Hokethus

Concert program: 

Hokethus................................Nándor Götz

I. Hokethus

II. San Francisco-in-the-dark

III. Intermezzo

IV. Octavius